Afbeelding
Gemeente Woudenberg

Column burgemeester Magda Jansen: ‘Schrijven voor gerechtigheid’

14 december 2023 om 12:40 Column

Sinterklaas is weer met zijn stoomboot en pieten vertrokken naar Spanje. Vast om uit te rusten van al het feestgedruis. Dankzij alle activiteiten van het Sinterklaascomité, weet ik zeker dat de beste man Woudenberg niet snel vergeet. Veel Woudenbergse kinderen hebben genoten van de afgelopen weken, dus veel dank aan de leden!

Bij ons thuis is het traditie dat de kerstboom zijn intrede pas mag doen als de Sint weg is. Dit jaar hebben wij een boom uit eigen tuin. Reusachtig en eigenlijk veel te groot voor in onze woonkamer. Maar dat mag de pret niet drukken. Kerstliedjes aan – sinds eind november is NPO Klassiek tijdelijk ingeruild voor onze guilty pleasure Skyradio The Christmas Station -  en versieren maar. Het is een kleurrijk geheel geworden waar je letterlijk en figuurlijk niet omheen kan.

En in die weken voor Kerst, waar zo de nadruk ligt op gezelligheid en warmte, is er op 10 december De Dag van de Mensenrechten, omdat op die dag in 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) werd aangenomen door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De UVRM is tot op heden van grote betekenis als algemene morele en juridische standaard, als vaak gebruikte bron voor een nieuw internationaal verdrag of een nationale grondwet. En als basis van het werk van mensenrechtenactivisten en -organisaties.

Eén van die mensenrechtenorganisaties is onmiskenbaar Amnesty International. Elk jaar rond 10 december organiseert Amnesty de welbekende schrijfactie voor mensen die gebukt gaan onder onrecht. Afgelopen zaterdag was de schrijfactie in het Cultuurhuis waar ik met dankbaarheid aan heb deelgenomen. 

Dankbaar, omdat de weken voor Kerst bij ons in vrijheid gebeuren, zonder vrees voor oorlog of geweld. Zonder een doodstraf die boven het hoofd hangt. Dat maakt het ook extra wrang. Het contrast is zo enorm groot dat het ook wat ongegrond kan voelen om te schrijven. En toch, waar de schrijfactie ook een symbolische betekenis heeft, heeft het ook daadwerkelijk zin. Naar aanleiding van de vorige schrijfactie zijn mensen vrijgelaten én hebben mensen zich zeer gesteund gevoeld. Daarom heb ik ook dit jaar weer geschreven en een opdracht voor mijzelf mee naar huis genomen wat ik kan doen om van betekenis te zijn van anderen in nood. 


Ik wens u een goede adventtijd toe waarin wij ook nu omzien naar elkaar.

Magda Jansen, burgemeester van Woudenberg

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie