
Gemeente Woudenberg verwacht miljoenenoverschot, maar jeugdzorg blijft zorgenkind
26 november 2025 om 17:15 PolitiekWOUDENBERG De financiën van de gemeente Woudenberg voor 2025 zien er goed uit. In de najaarsrapportage wordt een overschot van meer dan 3 miljoen gemeld. Een deel van de meevallers wordt veroorzaakt door de opvang van vluchtelingen uit Oekraïne. De jeugdzorg, en met name de regionale samenwerking MetMaya, blijft een zorgenkindje. Er wordt een tekort van een half miljoen begroot.
De najaarsrapportage is bedoeld om de gemeenteraad de huidige stand van zaken te tonen. Dat valt nog niet tegen. De primitieve begroting 2025 had een voordelig saldo van € 317.864. De voorjaarsrapportage 2025 liet een voordelig saldo zien van € 1.704.835. Na verwerking van de najaarsrapportage bedraagt het begrotingssaldo 2025 € 3.277.480 voordelig. Het verwacht overschot van € 3.277.000 (afgerond) wordt positief beïnvloed door een voordelig exploitatieresultaat op de opvang Oekraïne van € 1.830.000. De stijging van het voordelig resultaat met € 16 miljoen in de najaarsrapportage 2025 komt vooral door een grote stijging van de inkomsten, zoals de Algemene uitkering en de opbrengst van omgevingsvergunningen.
JEUGDZORG
Aan de kostenkant is er één grote stijging, namelijk jeugdzorg. Voor de raadsvergadering van 30 oktober heeft de raad een memo ontvangen betreffende de extra kosten van MetMaya. De extra kosten in de memo bedragen voor 2025 € 442.888. De extra kosten voor de gemeente Woudenberg zijn gebaseerd op de totale extra kosten van MetMaya in regioverband, op basis van het te verwachten aandeel dat Woudenberg in deze extra kosten zal hebben. Op dit moment is niet inzichtelijk of het werkelijke aandeel voor Woudenberg hoger of lager zal zijn.
Los van MetMaya zijn er nog meer kosten voor jeugdzorg die niet door MetMaya worden uitgevoerd. Dat betreft andere aanbieders, zoals Samen Veilig, vervoer, dyslexie en andere kosten die nog bij andere aanbieders worden afgerond. Ook lopen er trajecten met PGB en heeft er een afrekening over oude jaren plaatsgevonden.
Woudenberg is bepaald niet de enige gemeente in Nederland die worstelt om grip op de kosten van de jeugdzorg te krijgen. Overal in het land worstelt men met stijgingen. Dat komt onder meer omdat gemeenten van de landelijke overheid een bedrag krijgen om de jeugd te helpen.
VRAAG GROEIT
Dit is wel een zogenaamde open-einde regeling. Als een gemeente het landelijke budget heeft gebruikt, mag zij geen klanten weigeren, maar moet het geld uit eigen zak bijpassen. De vraag naar jeugdzorg groeit snel en dat stelt gemeenten voor dilemma’s. Men wil de jeugd zo goed mogelijk, maar niet te duur helpen.
Om de zorg te stroomlijnen zijn de regiogemeenten, zoals Woudenberg, Leusden, Amersfoort en Eemnes, twee jaar geleden een samenwerkingsverband begonnen. MetMaya is nu de enige aanbieder van de jeugdzorg. Voorheen besteedde elke gemeente elke taak los aan. Dat had een wirwar van aanbieders en dus ook declaraties tot gevolg. Door die stap uit het proces te halen, zou het geheel efficiënter en dus goedkoper moeten werken. Bij de aftrap werd wel de verwachting uitgesproken dat er opstartkosten zouden zijn. Die kosten zijn er nog steeds, maar het lijkt er nog niet op dat MetMaya en de gemeenten grip op het geheel krijgen. Voor wethouder Rik Dekker en de gemeenteraad is deze ontwikkeling een hoofdpijndossier.















