Afbeelding
Pascal Beekhuizen
COLUMN

Gerald van der Linden, lijsttrekker CU: ‘Visie Woudenberg op een kruispunt’

22 januari 2026 om 15:30 Column

Al lopend en fietsend door Woudenberg zie ik een gemeente die op een kruispunt staat. Niet op die éne midden in ons centrum, maar op een kruispunt in denken. Een dorp dat zich afvraagt: hoe willen we eigenlijk verder?

De verkiezingsprogramma’s met beloftes vliegen je inmiddels om de oren. En richting de verkiezingen in maart wordt dat alleen maar meer. Ik doe daar als lijsttrekker van de ChristenUnie ook aan mee. Er zijn gelukkig veel parallellen tussen de programma’s te vinden. U kunt binnenkort via ‘MijnStem’ onderzoeken welke partij het beste bij u past. Bij het maken van de stellingen, moesten we als partijen ons best doen om tegenstellingen te vinden. Een vitaal centrum, ja graag klonk het eensluidend. De wolf beheren, meer veiligheid, meer woningen, ja graag… In dat opzicht heb ik er nu al vertrouwen in dat we als gemeenteraad ons dorp Woudenberg verder kunnen blijven besturen zonder harde polarisatie.

Tegelijkertijd praten we in januari in de raad over de uitgangspunten voor de nieuwe Omgevingsvisie. Die Nota die hier over gaat laat glashelder zien dat Woudenberg zichzelf opnieuw aan het uitvinden is. Grote thema’s staan op een kruispunt: woningdruk, klimaat, mobiliteit, landschap, veiligheid en leefbaarheid.

KRUISPUNT VOOR WONEN

In Woudenberg zitten starters klem, senioren zoeken passende plekken en de doorstroming stagneert. Onze inzet is een (t)huis voor iedereen. Oplossingen, zoals woningen splitsen, nieuwe woonvormen, hospitaverhuur stimuleren en regelbrij verminderen? Ja, zeggen wij als ChristenUnie onder het mantra Bouwen, Ombouwen en Verbouwen. Hoger bouwen misschien ook, of optoppen? Dat schuurt, want zodra je een vierde verdieping tekent, vraagt de eerste de beste Woudenberger zich terecht af: “Wordt het dan niet te stedelijk?”. Daarover vinden wij dat goede participatie met inwoners hoort plaats te vinden. Want wat voor Woudenberg we willen zijn, daar gaan we allemaal over. Overigens heeft de provincie de gemeente Woudenberg laten weten dat zij voorlopig een nieuwe groeilocatie voor woningen niet ziet zitten. Daar is het laatste woord nog niet over gezegd maar de komende jaren ligt wat ons betreft de nadruk op bouwen in Hoevelaar en bouwen, ombouwen en verbouwen binnen de kern en ondertussen het goede gesprek met de provincie te blijven voeren.

KRUISPUNT VOOR MOBILITEIT

Door de dorpskern rijden veel auto’s die helemaal niet in Woudenberg hoeven te zijn, maar gewoon geen snellere route op de navigatie te zien krijgen. Tegelijkertijd willen we allemaal veilig fietsen, wandelen en kinderen laten oversteken. Daarbij zet de Nota in op het STOMP-principe: eerst de voetganger, dan de fietser en pas daarna de auto. Maar de auto is onze heilige koe toch? Uiteraard hebben we als Woudenbergers deze veelal nodig. De inzet ligt op het verminderen van het gebruik binnen het dorp. En de doorstromers? Mogelijkheden liggen er om de N226 door het dorp te ontmoedigen voor doorstromers, zodat de navigatie de N227 gaat volgen. Ik ben ervan overtuigd dat Woudenberg veiliger wordt als we inzetten op veilig fietsen door het dorp voor jong en oud en we het autogebruik binnen het dorp kunnen verminderen. Woudenberg fietsdorp wordt dan ook een mantra voor de ChristenUnie deze verkiezingen.

KRUISPUNT IN HET BUITENGEBIED

Wat wordt de toekomst van ons buitengebied? Hoe gaan we om met natuur, landbouw en recreatie? Hoe houden we ruimte voor de agrarische sector tussen twee waardevolle natuurgebieden: de Utrechtse Heuvelrug en de Gelderse Vallei? Wij hebben er vertrouwen in dat door de ondernemersgeest van onze boeren en de innovatieve ontwikkelingen binnen de agrarische sector natuur, landbouw en recreatie samen toekomst hebben. Daarbij horen realistische doelen en geen programma met cijfers op aannames. Daar hebben we een derde mantra te pakken van de ChristenUnie: Balans tussen natuur, landbouw én recreatie.

Woudenberg staat op een kruispunt. En ik had nog even door kunnen gaan op onderwerpen uit de Nota. Welke richting we kiezen, bepalen we samen. En als het aan mij ligt, blijven we dat doen in gesprek met elkaar – op straat, in de raad en aan de keukentafel. Samen opstaan voor het goede in Woudenberg!

Gerald van der Linden, Gemeenteraadslid ChristenUnie Woudenberg

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie