
Björn de Jong, raadslid GBW: ‘Luisteren, verbinden en doen’
24 december 2025 om 18:50 ColumnLuisteren, verbinden en doen. Het is de slogan van ons verkiezingsprogramma van GemeenteBelangen Woudenberg (GBW) voor de raadsperiode 2026–2030. Een slogan die niet uit de lucht is komen vallen, maar is ontstaan na vele gesprekken met inwoners, verenigingen, ondernemers en andere Woudenbergers die het beste voor hebben met ons dorp.
Maar een slogan is snel bedacht. Mooie woorden zijn zo opgeschreven. De vraag is dus wat ze werkelijk betekenen. Zijn het lege woorden, of dekken ze de lading van waar wij als GBW voor staan?
Luisteren kan op twee manieren: om te laten zien dat je in gesprek bent, of om echt te begrijpen wat er speelt en daar iets mee te doen. Als GBW durven wij te zeggen dat wij tot de tweede categorie behoren. Of het nu gaat om een inwoner in het buitengebied die vastloopt in regels rond een mantelzorgwoning, een ondernemer met plannen om het centrum te versterken, of iemand die zorg nodig heeft maar verdwaalt in het systeem. Wij luisteren en laten het daar niet bij. Een mooi voorbeeld is ons GBW-café, waar iedereen welkom is om zijn of haar verhaal te delen en ideeën rechtstreeks bij ons terechtkomen.
Verbinden is minstens zo belangrijk. In een dorp als Woudenberg is het onmisbaar. We groeien, maar willen een gemeenschap blijven waar mensen elkaar kennen en omkijken. Als politieke partij kunnen we veel, maar nooit alleen. Een vitaal dorpshart vraagt samenwerking tussen ondernemers, inwoners en gemeente. Goede voorzieningen voor jong en oud ontstaan alleen als scholen, verenigingen en zorgorganisaties samen optrekken. Verbinden is geen modewoord, maar een houding die wij in alles terug laten komen.
En dan doen. Want luisteren en verbinden hebben weinig waarde als er niets gebeurt. Een starter zonder woning of een sportvereniging zonder onderdak heeft niets aan goede gesprekken alleen. De afgelopen vier jaar zat GBW in de oppositie, waarbij we bewust constructief zijn gebleven. Zo hebben wij bij de woningnood aangedrongen op tijdelijke woonvormen om de druk op de markt te verlichten. Voor het dorpshart hebben we AH en ALDI een concrete deadline gegeven om hun nieuwbouwplannen nu echt te realiseren. En voor onze sporters hebben we aangedrongen op snelheid bij de realisatie van de modulaire sporthal bij De Camp, zodat verenigingen snel weer beschikken over passende huisvesting.
De komende dagen zijn er even geen vergaderingen, dossiers of deadlines, maar tijd voor elkaar. Tijd om te genieten van familie, vrienden en alles wat deze periode bijzonder maakt. Want voor je het weet barst het campagnegeweld richting de verkiezingen in maart weer los.
Wij wensen u fijne, warme feestdagen en een goed begin van het nieuwe jaar, vol rust, plezier en mooie momenten met elkaar.
Björn de Jong, raadslid GemeenteBelangen Woudenberg (GBW)













